joi, 24 februarie 2011

Oameni ce si-au dorit schimbarea



         Paler ,ca si scriitor om  de cultura  si'a spus cuvantul  despre aceasta tara ,problemele cu care  se confrunta.Octavian Paler  a  sperat intr-o Romanie mai buna  insa  sa  stins cu regretul  ca  nici  macar  nu sa  intrezarit schimbarea  dorita.....Romania  are  nevoie  de oameni"pesimisti"cum zicea Paler pentru ca acestia vor lupta in momentul in care cutitul se va rasuci in rana.Va recomand  cartea "Vreamea Intrebarilor"un volum care atrage atentia  asupra problemelor asupra "revolutiei" furate  din  decembrie 89 si  ce a  insemnat  pentru Paler sa  fie   roman si ce inseamna  pentru  noi ...asta e  mostenirea noastra -"Romania e o patrie restul sunt  tari"

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu