Paler ,ca si scriitor om de cultura si'a spus cuvantul despre aceasta tara ,problemele cu care se confrunta.Octavian Paler a sperat intr-o Romanie mai buna insa sa stins cu regretul ca nici macar nu sa intrezarit schimbarea dorita.....Romania are nevoie de oameni"pesimisti"cum zicea Paler pentru ca acestia vor lupta in momentul in care cutitul se va rasuci in rana.Va recomand cartea "Vreamea Intrebarilor"un volum care atrage atentia asupra problemelor asupra "revolutiei" furate din decembrie 89 si ce a insemnat pentru Paler sa fie roman si ce inseamna pentru noi ...asta e mostenirea noastra -"Romania e o patrie restul sunt tari"
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu