Politic Incorect
Acest blog este menit sa va atraga in discutii in care sa va spuneti parerea despre incorectitudinea politica din tara noastra"Politic Incorect" acesta este subiectul de care ne vom ocupa.Vom studia amanuntele,premisele,efectele actiunilor negative ce afecteaza societatea.....pe scurt ne vom spune parerile cu privire la dorinta de schimbare-Motto-ul este "Vreau o tara ca Afara"
vineri, 25 februarie 2011
joi, 24 februarie 2011
Oameni ce si-au dorit schimbarea
Paler ,ca si scriitor om de cultura si'a spus cuvantul despre aceasta tara ,problemele cu care se confrunta.Octavian Paler a sperat intr-o Romanie mai buna insa sa stins cu regretul ca nici macar nu sa intrezarit schimbarea dorita.....Romania are nevoie de oameni"pesimisti"cum zicea Paler pentru ca acestia vor lupta in momentul in care cutitul se va rasuci in rana.Va recomand cartea "Vreamea Intrebarilor"un volum care atrage atentia asupra problemelor asupra "revolutiei" furate din decembrie 89 si ce a insemnat pentru Paler sa fie roman si ce inseamna pentru noi ...asta e mostenirea noastra -"Romania e o patrie restul sunt tari"
Vreau o Tara ca Afara
Romania are o istorie fabuloasa,insa cati din voi ati invatat istoria reala a acestei tari in scolii,am fost indoctrinati cu informatii false si continuam sa suferim dupa efectele negative a acestei "reeducari"in interesul puterii.Situatia sociala dupa cum se stie este deplorabila iar politicile aplicate actioneaza in derizoriu.Am o dorinta,un vis, o speranta cum doriti sa-i ziceti si dumneavoastra aveti banuiesc haideti sa nu lasam lucrurile doar la latitudinea cu vantului"a dori'. Avem nevoie de o scanteie ce poate pune lucrurile in miscare, avem dreptul sa ne informam si totul in interesul binelui colectiv nu al binelui individual postat de "elita" de politicieni in mana carei se afla putere.Nu credeti ca daca sa-r pune presiune cu adevarat pe ei cu adeavarat si n'am trata lucrurile cu nonsalanta le-am putea redirectiona actiunille indiidualiste in intereseul nostru,social.....Pe parcursul discutiilor nostre sper sa tratam Romania are o istorie fabuloasa,insa cati din voi ati invatat istoria reala a acestei tari in scolii,am fost indoctrinati cu informatii false si continuam sa suferim dupa efectele negative a acestei "reeducari"in interesul puterii.Situatia sociala dupa cum se stie este deplorabila iar politicile aplicate actioneaza in derizoriu.Am o dorinta,un vis, o speranta cum doriti sa-i ziceti si dumneavoastra aveti banuiesc haideti sa nu lasam lucrurile doar la latitudinea cu vantului"a dori'. Avem nevoie de o scanteie ce poate pune lucrurile in miscare, avem dreptul sa ne informam si totul in interesul binelui colectiv nu al binelui individual postat de "elita" de politicieni in mana carei se afla putere.Nu credeti ca daca sa-r pune presiune cu adevarat pe ei cu adeavarat si n'am trata lucrurile cu nonsalanta le-am putea redirectiona actiunille indiidualiste in intereseul nostru,social.....Pe parcursul discutiilor nostre sper sa tratam orice tema de politica interna, internationala si nu numai atat....sa tratam lucruri si fapte reale a vietii de zi cu zi folosindu-ne de invataturile trase din trecut....... E Romania un destin in sensul in care nu-l putem schimba sau noi detinem mijloacele de evolutie a acestei tari? orice tema de politica interna, internationala si nu numai atat....sa tratam lucruri si fapte reale a vietii de zi cu zi folosindu-ne de invataturile trase din trecut....... E Romania un destin in sensul in care nu-l putem schimba sau noi detinem mijloacele de evolutie a acestei tari?
Abonați-vă la:
Postări (Atom)
