vineri, 25 februarie 2011

Legea educatiei o actiune politica cu semne de intrebare


joi, 24 februarie 2011

Oameni ce si-au dorit schimbarea



         Paler ,ca si scriitor om  de cultura  si'a spus cuvantul  despre aceasta tara ,problemele cu care  se confrunta.Octavian Paler  a  sperat intr-o Romanie mai buna  insa  sa  stins cu regretul  ca  nici  macar  nu sa  intrezarit schimbarea  dorita.....Romania  are  nevoie  de oameni"pesimisti"cum zicea Paler pentru ca acestia vor lupta in momentul in care cutitul se va rasuci in rana.Va recomand  cartea "Vreamea Intrebarilor"un volum care atrage atentia  asupra problemelor asupra "revolutiei" furate  din  decembrie 89 si  ce a  insemnat  pentru Paler sa  fie   roman si ce inseamna  pentru  noi ...asta e  mostenirea noastra -"Romania e o patrie restul sunt  tari"

Întrebări frecvente despre conturi dezactivate

Vreau o Tara ca Afara

 Romania are o  istorie fabuloasa,insa  cati  din voi ati invatat istoria  reala a acestei tari  in scolii,am fost indoctrinati  cu  informatii  false si continuam sa suferim dupa  efectele  negative  a acestei "reeducari"in interesul  puterii.Situatia sociala dupa  cum se stie  este deplorabila iar politicile  aplicate actioneaza  in derizoriu.Am o dorinta,un vis, o speranta cum  doriti sa-i ziceti si dumneavoastra aveti banuiesc haideti sa   nu lasam  lucrurile doar la latitudinea cu vantului"a dori'. Avem  nevoie de o scanteie ce poate pune lucrurile  in miscare, avem dreptul sa  ne  informam si  totul  in  interesul  binelui colectiv nu al  binelui individual postat  de "elita" de politicieni in mana  carei se  afla  putere.Nu  credeti  ca  daca sa-r pune presiune  cu adevarat pe ei cu adeavarat si n'am trata  lucrurile  cu nonsalanta le-am putea   redirectiona  actiunille indiidualiste  in  intereseul  nostru,social.....Pe parcursul  discutiilor  nostre  sper sa  tratam  Romania are o  istorie fabuloasa,insa  cati  din voi ati invatat istoria  reala a acestei tari  in scolii,am fost indoctrinati  cu  informatii  false si continuam sa suferim dupa  efectele  negative  a acestei "reeducari"in interesul  puterii.Situatia sociala dupa  cum se stie  este deplorabila iar politicile  aplicate actioneaza  in derizoriu.Am o dorinta,un vis, o speranta cum  doriti sa-i ziceti si dumneavoastra aveti banuiesc haideti sa   nu lasam  lucrurile doar la latitudinea cu vantului"a dori'. Avem  nevoie de o scanteie ce poate pune lucrurile  in miscare, avem dreptul sa  ne  informam si  totul  in  interesul  binelui colectiv nu al  binelui individual postat  de "elita" de politicieni in mana  carei se  afla  putere.Nu  credeti  ca  daca sa-r pune presiune  cu adevarat pe ei cu adeavarat si n'am trata  lucrurile  cu nonsalanta le-am putea   redirectiona  actiunille indiidualiste  in  intereseul  nostru,social.....Pe parcursul  discutiilor  nostre  sper sa  tratam  orice  tema  de politica interna, internationala si nu numai atat....sa  tratam  lucruri si fapte  reale  a  vietii  de  zi cu zi  folosindu-ne  de invataturile  trase  din  trecut....... E Romania un destin in sensul in care nu-l  putem schimba sau noi  detinem mijloacele de  evolutie  a acestei tari? orice  tema  de politica interna, internationala si nu numai atat....sa  tratam  lucruri si fapte  reale  a  vietii  de  zi cu zi  folosindu-ne  de invataturile  trase  din  trecut....... E Romania un destin in sensul in care nu-l  putem schimba sau noi  detinem mijloacele de  evolutie  a acestei tari?